Tradycja błogosławieństwa przed ślubem

Tradycje i zwyczaje ślubne różnią się od siebie w zależności od regionu kraju, w jakim występują. Niemniej jednak tradycja błogosławieństwa pary młodej jest głęboko zakorzeniona na terenie całego kraju i większość par młodych nie wyobraża sobie bez niej dnia swojego ślubu.

Na czym polega takie błogosławieństwo?

Tradycyjnie odbywa się ono w domu rodziców panny młodej tuż przed wyruszeniem do kościoła. Jeśli nie jest to możliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, by odbyło się ono w domu rodzinnym narzeczonego lub każdym innym dogodnym miejscu.

Błogosławieństwo to doskonała okazja do wypowiedzenia słów podziękowań, przeprosin czy życzeń na resztę wspólnego życia. Zazwyczaj jest to podniosła chwila, pełna wzruszeń i radości. To moment, w którym rodzice żegnają swoje dzieci i udzielają im swojego błogosławieństwa na resztą ich wspólnego życia.

Wymiar religijny

Ludzie głęboko wierzący często traktują błogosławieństwo pary młodej przed ślubem jako ceremonię o charakterze religijnym. W tym przypadku para młoda jest przez rodziców błogosławiona znakiem krzyża, kropiona wodą święconą. Tradycyjnie młodzi ludzie mogą także ucałować z namaszczeniem święty obraz lub krzyż – zwyczaje te różnią się w zależności od domu.