Słowa, które łączą

Pośród wielu słów, wypowiadanych przez ludzi, są takie, które łączą i takie, które dzielą. Te pierwsze mają pozytywny wydźwięk poprzez dobry wpływ, jaki wywierają na innych. Te drugie często jątrzą, powodują nieporozumienia i konflikty. W trosce o jak najlepsze relacje międzyludzkie starajmy się, aby to, co mówimy, przede wszystkim łączyło.

Od słów się zaczyna

Dbałość o to, co i jak mówimy, ma niebagatelny wpływ na jakość naszego życia. Słowa stanowią istotny wstęp do czynów, za które odpowiadamy. Dobrze to widać w rodzinie. Aby ją założyć, trzeba wypowiedzieć tekst przysięgi małżeńskiej i być wiernym sformułowaniom w niej zawartym. Jeżeli obiecujemy kochanej osobie miłość, wierność i uczciwość, to nie mogą to być słowa „rzucane na wiatr”. Z ich przestrzegania będziemy przecież, prędzej czy później, szczegółowo rozliczeni.

Słowa uczą, przykłady pociągają

Od tego, jak wygląda życie małżeńskie i rodzinne, zależy też przyszłość. Dzieci biorą przykład z rodziców, ważną rolę gra także otoczenie. Dlatego tak istotna jest przysięga małżeńska, stanowiąca drogowskaz właściwego postępowania. Świadomość, że ślub to określone zobowiązanie na całe życie, powinna być źródłem udanego i perspektywicznego związku dwojga ludzi.