Przemiany kulturowe a ślub cywilny

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce i w Europie zaszły ogromne przemiany. Przede wszystkim zmieniło się myślenie ludzi. Dzisiaj kobiety na pierwszym miejscu stawiają raczej karierę niż życie rodzinne. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przy odrobinie wysiłku mogą zarabiać tyle samo co mężczyźni i samodzielnie się utrzymać.

Wiek w momencie zawarcia ślubu

Przemiany kulturowe i społeczne doprowadziły do tego, że dzisiaj wiek, w którym ludzie wstępują w związek małżeński, zdecydowanie się podniósł. Oczywiście nadal w małych miejscowościach śluby zawierane są szybciej, czasami zaraz po tym, jak kobieta skończy liceum i zda maturę. Jednak w dużych miastach nikogo nie dziwi ślub zawierany po 30 roku życia. Dopiero później przychodzi czas na macierzyństwo, w związku z tym również wiek, w którym kobieta rodzi pierwsze dziecko, bardzo się podniósł. Wydaje się, że nie ma ucieczki od takich zmian. Na szczęście medycyna jest dzisiaj o wiele bardziej skuteczna niż kiedyś, dlatego też można pomóc kobiecie bezpiecznie donosić ciążę i urodzić zdrowego bobasa.

Na kocią łapę?

Bardzo popularne jest dzisiaj życie bez ślubu, przez sceptyków nazywane życiem na kocią łapę. Chodzi o wspólne mieszkanie i prowadzenie gospodarstwa domowego bez formalnego zawarcia małżeństwa. Obie strony są wolne, nie mają wobec siebie żadnych obowiązków usankcjonowanych prawem. Jest to bardzo wygodne, ponieważ można w każdej chwili odejść. Można zakończyć związek bez żadnych konsekwencji, oczywiście jeżeli nie ma w tym związku dzieci. Wiele osób ceni sobie taką niezależność i podejmuje decyzję o życiu bez ślubu. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a dzisiaj staje się coraz bardziej powszechny. Oczywiście przedstawiciele praktycznie wszystkich religii potępiają związki nieformalne. Współżycie bez ślubu nazywany jest wprost grzechem i przekroczenie Bożego prawa. Dlatego też niektóre osoby mają wyrzuty sumienia z powodu życia w nieczystości.

Skutki zawarcia ślubu

Czym jest ślub cywilny? Zawarcie małżeństwa wiele zmienia na przykład w kwestii finansów. Jeżeli para nie podpisze intercyzy, jeżeli nie będzie między nimi rozdzielności majątkowej, to od chwili ślubu wszystko jest wspólne. Pensja żony należy do męża, a pensja męża należy do żony. Obie strony mają obowiązek troszczyć się o to, aby małżeństwo było zgodne i trwałe. Polskie prawo nie wypowiada się na przykład w kwestii częstotliwości kontaktów seksualnych, nie jest określone szczegółowo czym ma być wspólne gospodarstwo domowe, jak ma wyglądać podział finansowy. Kobieta i mężczyzna mogą samodzielnie zdecydować, że na przykład jedna ze stron zostanie w domu, aby zająć się wychowaniem dzieci. Jest to jednak bardzo rzadko spotykany model. Zwykle dziecko szybko idzie do żłobka, a kobieta wraca do pracy. Trudno jest związać koniec z końcem przy jednym wynagrodzeniu, dlatego też w większości rodzin powrót do pracy przez kobietę jest koniecznością. Rzadko można też liczyć na pomoc babci i dziadka, ponieważ starsi ludzie także pracują i mają zawodowe obowiązki. Więcej na temat cywilnego ślubu dowiesz się w blogu z-milosci.pl