Czy małżeństwo to sielanka? Nauki przed małżeństwem czyli porady i rozwiązania

Przygotowanie do katolickiego małżeństwa obejmuje oczywiście nauki przedmałżeńskie. W ramach tych nauk znajdują się różne spotkania. Są to między innymi spotkania z księdzem, ale zazwyczaj pojawia się także spotkanie z doświadczonym katolickim małżeństwem, które przedstawia swoje świadectwo, radości i smutki codziennego życia.

Kryzysy i kłopoty

W katolickim małżeństwie może pojawić się sporo kłopotów. Kryzys nie omija katolickich małżeństw. Lektura forów internetowych może podpowiadać niektóre tematy tych kryzysów. Bardzo często pary różnią się w temacie naturalnego planowania rodziny. Naturalne metody to jedyna możliwość aby zgodnie z nauką kościoła regulować swoją płodność. Tymczasem wiele osób tego nie akceptuje. Wiele kobiet i mężczyzn, wbrew woli drugiej strony, chce stosować antykoncepcję. Rzadko zdarza się, że kobieta i mężczyzna są zgodni w tym temacie. Często jedna strona jest o wiele bardziej wierząca niż druga i o wiele bardziej chce podążać za nauką kościoła, podczas gdy ta druga strona ma sporo wątpliwości a wręcz odrzuca niektóre treści.

Komunikacja w związku

Niektóre nauki przed zawarciem małżeństwa prowadzone są tak, aby przyszli małżonkowie zrozumieli samych siebie i nauczyli się ze sobą komunikować. To bardzo ważne, aby zrozumieć, że kobieta i mężczyzna są różni od siebie i mają różne potrzeby. Wzajemna komunikacja nie zawsze przebiega idealnie. Często pojawiają się kryzysy wynikające z tego, że obie strony wzajemnie się nie rozumieją. Pojawia się jednak pytanie, czy obie strony jasno wypowiedziały swoje oczekiwania wobec drugiej strony. Kryzysy często pojawiają się po urodzeniu dziecka. Wtedy kobieta jest zazwyczaj skupiona na macierzyństwie. Mężczyzna odchodzi na drugi plan. Spokojna rozmowa może bardzo pomóc, jeśli tylko obie strony mają wolę wysłuchania tej drugiej. Warsztaty komunikacyjne potrzebne są chyba każdemu człowiekowi w dzisiejszym świecie. Tym bardziej są one potrzebne osobom wchodzącym w Święty związek małżeński. Istotą tego związku jest bowiem bycie ze sobą do końca życia.