Błogosławieństwo pary młodej – wzruszający moment w dniu ślubu

Dzień ślubu jest dla pary młodej oraz jej rodziców szczególnym i bardzo wzruszającym dniem. Wiele miesięcy przygotować i wreszcie nadchodzi ten upragniony moment. Jednym z obowiązkowych punktów każdego ślubu jest błogosławieństwo pary młodej. Czym jest błogosławieństwo pary młodej i czy jest nadal praktykowane? Jak przebiega ceremonia błogosławieństwa? O tym za chwilę dowiecie się z tego wpisu.

Czym jest błogosławieństwo pary młodej?

Błogosławieństwo jest tradycyjnym obrzędem, który ma bardzo szczególną symbolikę. Jest to ceremonia, która mówi, że panna młoda odchodzi ze swojego domu rodzinnego, żegna się z rodzicami, przechodzi pod opiekę przyszłego męża i prosi rodziców o pozwolenie na rozpoczęcie nowej drogi życia. W dzisiejszych czasach niewiele osób zastanawia się nad znaczeniem tego obrzędu, jednak przez większość osób jest praktykowany. Obecnie rodzice błogosławią parze młodej (więcej o tym w z-milosci.pl) na nowej drodze życia życząc im samych pomyślnych dni w małżeństwie.

Jak przebiega błogosławieństwo pary młodej?

Ceremonia błogosławieństwa odbywa się zwyczajowo w domu panny młodej przed ślubem. W ceremoniale uczestniczy para młoda oraz jej rodzice. Bardzo często zdarza się także, że błogosławieństwa udzielają także dziadkowie, rodzice chrzestni oraz inne osoby, które miały znaczący wpływ na wychowanie pary młodej. Para młoda klęka przed rodzicami i prosi ich o błogosławieństwo. Każdy rodzic po kolei podchodzi najpierw do panny młodej, a potem do pana młodego i mówi coś od serca błogosławiąc i życząc wszystkiego dobrego na nowej drodze życia. 

Co jest potrzebne podczas błogosławieństwa?

Błogosławieństwo w religii chrześcijańskiej nie może się odbyć bez krucyfiksu, wody święconej i kropidła. Bardzo często używany jest także obrazek święty, który związany jest z rodziną oraz biblia. Wymienione przedmioty powinny leżeć na stole, który przykryty jest białym obrusem. Podczas błogosławieństwa rodzice dają do pocałowania parze młodej krzyżyk, obrazek święty i robią na czole znak krzyża. Na koniec każdy rodzic kropi święconą wodą swoje dziecko. 

Jak rodzice powinni przygotować się do błogosławieństwa?

Z pozoru wydaje się to prostą czynnością. Jednak w praktyce błogosławieństwo wygląda nieco inaczej. Jest to moment bardzo wzruszający i pełen łez. Wielu rodziców nie potrafi wypowiedzieć żadnego słowa, gdyż ma zaciśnięte gardło. Dlatego warto przygotować się do tej chwili. Najlepszym sposobem jest przygotowanie sobie tekstu dzień przed ślubem i wypowiedzenie go na głos. Tekst można zapożyczyć z internetu. Warto także dokładnie przemyśleć miejsce, w którym odbędzie się błogosławieństwo. Powinien to być przestronny pokój, w którym zmieszczą się wszyscy goście uczestniczący w tej ceremonii. Dobrze jest także przygotować wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak krucyfiks, wodę święconą, kropidło i biały obrus, aby w dniu ślubu nie zaprzątać sobie głowy takimi rzeczami. Jeśli błogosławieństwo ma być uwiecznione na fotografii lub na filmie to należy poprosić kogoś, kto się na tym zna i sfotografuje lub nakręci ten wspaniały i wzniosły moment.